62849-18-7
Product Name:
2,4,6-Trimethoxy-2-[methoxy(4-methoxyphenyl)methyl]benzofuran-3(2H)-one
Formula:
C20H22O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 374.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 374.13655304 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 374.13655304 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 505 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
