62805-63-4
Product Name:
Adenosine, N-benzoyl-2'-O-[(2-nitrophenyl)methyl]-, 3'-benzoate (9CI)
Formula:
C31H26N6O8
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 610.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 610.18121181 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 610.18121181 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 184 Ų |
| Heavy Atom Count | 45 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1020 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
