62790-20-9
Product Name:
Heptanedioic acid, 3-(1-methylethyl)-, 7-methyl ester
Formula:
C11H20O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 215.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 215.12833408 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 215.12833408 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | -1 |
| Complexity | 205 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
