627822-47-3
Product Name:
1-(2-(diethylamino)ethyl)-4-(2,4-dimethylthiazole-5-carbonyl)-3-hydroxy-5-(4-nitrophenyl)-1H-pyrrol-2(5H)-one
Formula:
C22H26N4O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 458.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 458.16239112 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 458.16239112 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 148 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 758 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
