627822-27-9
Product Name:
5-(3,4-dimethoxyphenyl)-1-[2-(dimethylamino)ethyl]-4-[(2,4-dimethyl-1,3-thiazol-5-yl)carbonyl]-3-hydroxy-1,5-dihydro-2H-pyrrol-2-one
Formula:
C22H27N3O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 445.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 445.16714214 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 445.16714214 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 715 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
