6277-14-1
Product Name:
(3beta,20beta)-3-acetoxy-11-oxoolean-12-en-29-oic acid
Formula:
C32H48O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 512.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 512.35017463 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 512.35017463 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 80.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1070 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 9 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Acetoxolone is a triterpenoid.
