627526-15-2
Product Name:
1,3,2-Dioxaborolane, 2-[3-(1,1-dimethylethyl)phenyl]-4,4,5,5-tetramethyl-
Formula:
C16H25BO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 260.2 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 260.1947602 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 260.1947602 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 314 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
