62716-81-8
Product Name:
Benzoic acid, 4-propoxy-, 4-(2-methylpropyl)phenyl ester
Formula:
C20H24O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 312.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 312.17254462 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 312.17254462 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 337 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
