CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 887 856 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 117.15 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 117.078978594 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 117.078978594 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 75 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
3-methyl-1-nitrobutane is a primary nitroalkane that is 2-methylbutane substituted by a nitro group at position 4. It is a herbivore-induced plant volatile found in the leaves of Oenothera biennis. It has a role as a plant metabolite. It is a primary nitroalkane and a volatile organic compound.
