62673-69-2
Product Name:
GSK-3β Inhibitor VI
Formula:
C6H3Br2ClOS
Synonyms:
2-Chloro-1-(4,5-dibromo-thiophen-2-yl)-ethanone;GSK-3β Inhibitor VI - CAS 62673-69-2 - Calbiochem
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 318.41 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 317.79394 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 315.79599 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 167 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-chloro-1-(4,5-dibromo-2-thiophenyl)ethanone is an aromatic ketone.
