6265-51-6
Product Name:
Coumarin, 3,3'-[p-(dimethylamino)benzylidene]bis[4,7-dihydroxy- (8CI)
Formula:
C27H21NO8
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 487.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 487.12671663 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 487.12671663 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 137 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 887 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
