626234-71-7
Product Name:
Ethanone, 1-(5-acetyl-1H-indol-3-yl)-2,2,2-trifluoro-
Formula:
C12H8F3NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 255.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 255.05071298 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 255.05071298 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 367 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
