626207-58-7
Product Name:
2-[1-(6-fluoro-2-methyl-3,4-dihydro-2H-quinolin-1-yl)-1-oxopropan-2-yl]isoindole-1,3-dione
Formula:
C21H19FN2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 366.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 366.13797063 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 366.13797063 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 615 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
