62584-39-8
Product Name:
Thiocyanic acid, 1,2-dibromo-3-(2,5-dichlorophenyl)-3-oxopropyl ester
Formula:
C10H5Br2Cl2NOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 417.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 416.78152 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 414.78357 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 336 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
