625371-48-4
Product Name:
6-(adamantan-1-yl)-2-{[(3-methoxyphenyl)methyl]sulfanyl}pyridine-3-carbonitrile
Formula:
C24H26N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 390.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 390.17658463 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 390.17658463 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 71.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 572 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
