62398-88-3
Product Name:
1,2,4-Dithiazolidine-3-thione, 5-[2-(methylimino)propylidene]-4-phenyl-
Formula:
C12H12N2S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 280.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 280.01626191 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 280.01626191 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 98.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 357 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
