62319-70-4
Product Name:
2α,3β,19α,23-Tetrahydroxyolean-12-en-28-oic acid β-D-glucopyranosyl ester
Formula:
C36H58O11
Synonyms:
Dotorioside I;Sericoside
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 666.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 666.39791266 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 666.39791266 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 197 Ų |
| Heavy Atom Count | 47 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1270 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 16 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
arjunglucoside I is a natural product found in Rudgea viburnoides, Terminalia bellirica, and other organisms with data available.
