62252-63-5
Product Name:
[3,3'-Bi-1H-indol]-2(3H)-one, 1-methyl-3-(2-oxo-2-phenylethyl)-
Formula:
C25H20N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 380.152477885 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.152477885 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 53.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 643 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
