62201-71-2
Product Name:
12-O-Methylcarnosic acid
Formula:
C21H30O4
Synonyms:
12-Methoxycarnosic acid;Carnosic acid 12-methyl ether
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P273:Avoid release to the environment. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 346.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 346.21440943 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 346.21440943 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 514 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
12-O-Methylcarnosic acid is a natural product found in Salvia aurea, Salvia lanigera, and other organisms with data available.


