62185-66-4
Product Name:
2-(1,2,2-Trimethyl-4-oxocyclopentane-1α-yl)-5-methyl-1,4-benzoquinone
Formula:
C15H18O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 246.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 246.125594432 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.125594432 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 51.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 520 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Lagopodin A is a natural product found in Coprinopsis lagopus with data available.
