SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Health Hazard GHS08 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H303:Acute toxicity,oral H351:Carcinogenicity H411:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P202:Do not handle until all safety precautions have been read and understood. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P312:Call a POISON CENTER or doctor/physician if you feel unwell. P391:Collect spillage. Hazardous to the aquatic environment P405:Store locked up. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 158.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 157.99724055 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 157.99724055 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 195 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


