620969-84-8
Product Name:
Phosphonic acid, P-2-propen-1-yl-, monophenyl ester
Formula:
C9H11O3P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 198.16 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 198.04458121 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 198.04458121 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 209 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
