620590-25-2
Product Name:
4-bromo-N-(5,5-dioxido-3-phenyltetrahydrothieno[3,4-d][1,3]thiazol-2(3H)-ylidene)benzamide
Formula:
C18H15BrN2O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 451.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 449.97075 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 449.97075 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 677 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
