620563-07-7
Product Name:
2,4-dichloro-N-(1,1-dioxothiolan-3-yl)-N-[(4-ethylphenyl)methyl]benzamide
Formula:
C20H21Cl2NO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 426.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 425.0619201 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 425.0619201 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 613 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
