620560-84-1
Product Name:
N-[(2-chlorophenyl)methyl]-N-(1,1-dioxothiolan-3-yl)-4-prop-2-enoxybenzamide
Formula:
C21H22ClNO4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 419.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 419.0958071 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 419.0958071 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 639 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
