620557-84-8
Product Name:
(5Z)-2-(4-fluorophenyl)-5-[(2-methoxyphenyl)methylidene]-[1,3]thiazolo[3,2-b][1,2,4]triazol-6-one
Formula:
C18H12FN3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 353.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 353.06342597 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 353.06342597 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 538 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
