620153-93-7
Product Name:
5-[(Z)-[3-(3-ethoxypropyl)-4-oxo-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-5-ylidene]methyl]-1,4-dimethyl-2-oxo-6-pyrrolidin-1-ylpyridine-3-carbonitrile
Formula:
C21H26N4O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 446.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 446.14463305 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 446.14463305 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 134 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 907 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
