620149-56-6
Product Name:
5-[(Z)-[3-[(2-chlorophenyl)methyl]-4-oxo-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-5-ylidene]methyl]-1,4-dimethyl-6-(4-methylpiperazin-1-yl)-2-oxopyridine-3-carbonitrile
Formula:
C24H24ClN5O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 514.1 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 513.1059951 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 513.1059951 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 128 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1050 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
