620112-31-4
Product Name:
(E)-3-[2-(4-chlorophenoxy)-9-methyl-4-oxopyrido[1,2-a]pyrimidin-3-yl]-2-cyano-N-ethylprop-2-enamide
Formula:
C21H17ClN4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 408.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 408.0989181 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 408.0989181 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 912 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
