620108-14-7
Product Name:
(E)-3-[2-(4-chloro-3-methylphenoxy)-4-oxopyrido[1,2-a]pyrimidin-3-yl]-2-cyano-N-(1,5-dimethyl-3-oxo-2-phenylpyrazol-4-yl)prop-2-enamide
Formula:
C30H23ClN6O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 567.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 566.1469309 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 566.1469309 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 118 Ų |
| Heavy Atom Count | 41 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1380 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
