62002-63-5
Product Name:
diethyl ((2,4-dimethoxyphenyl)(hydroxy)methyl)phosphonate
Formula:
C13H21O6P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 304.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 304.10757538 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 304.10757538 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 314 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
