61931-64-4
Product Name:
3-(acetylamino)-N-(7-hydroxy-1-naphthyl)benzamide
Formula:
C19H16N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 320.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 320.11609238 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 320.11609238 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 468 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
