619268-50-7
Product Name:
6-(azepan-1-yl)-5-[(Z)-(3-butan-2-yl-4-oxo-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-5-ylidene)methyl]-1,4-dimethyl-2-oxopyridine-3-carbonitrile
Formula:
C22H28N4O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 444.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 444.16536850 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 444.16536850 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 917 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
