61923-09-9
Product Name:
Thieno[3,2-c]pyridin-7-ol, 5-[(2-chlorophenyl)methyl]-4,5,6,7-tetrahydro-
Formula:
C14H14ClNOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 279.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 279.0484629 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 279.0484629 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 51.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 291 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
7-hydroxyticlopidine is a thienopyridine that is ticlopidine which carries a hydroxy group at position 7. It is a metabolite of the antiplatelet drug, ticlopidine. It has a role as a drug metabolite. It is a thienopyridine, a member of monochlorobenzenes, a tertiary amino compound and an organic hydroxy compound. It is functionally related to a ticlopidine.
