618855-47-3
Product Name:
5-(3-(benzyloxy)phenyl)-1-(5-((2,4-dichlorobenzyl)thio)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)-4-(2,3-dihydrobenzo[b][1,4]dioxine-6-carbonyl)-3-hydroxy-1H-pyrrol-2(5H)-one
Formula:
C35H25Cl2N3O6S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 718.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 717.0561833 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 717.0561833 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 165 Ų |
| Heavy Atom Count | 48 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1180 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
