61877-82-5
Product Name:
6-(2-methoxyethoxy)-6-propyl-2,5,7,10-tetraoxa-6-silaundecane
Formula:
C12H28O6Si
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 296.43 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 296.16551514 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 296.16551514 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 167 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
