61859-36-7
Product Name:
1-Propanone, 1-(1-piperidinyl)-3-(2-thienyl)-3-(trimethylsilyl)-
Formula:
C15H25NOSSi
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 295.5 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 295.14261213 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 295.14261213 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 310 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
