618446-98-3
Product Name:
4-Methylumbelliferyl 4-Deoxy--D-chitobioseDiscontinued
Formula:
C26H34N2O12
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 566.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 566.21117452 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 566.21117452 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 202 Ų |
| Heavy Atom Count | 40 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 962 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 9 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
