COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 517.1 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 516.2179706 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 516.2179706 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 813 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
KSP Inhibitor SB-743921 is a synthetic small molecule with potential antineoplastic properties. SB-743921 selectively inhibits kinesin spindle protein (KSP), an important protein involved in the early stages of mitosis that is expressed in proliferating cells. Inhibition of KSP results in inhibition of mitotic spindle assembly and interrupts cell division, thereby causing cell cycle arrest and induction of apoptosis.
