618423-10-2
Product Name:
5-(2,5-dimethoxyphenyl)-1-(2-(dimethylamino)ethyl)-3-hydroxy-4-(3-methoxybenzoyl)-1H-pyrrol-2(5H)-one
Formula:
C24H28N2O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 440.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 440.19473662 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 440.19473662 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 709 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
