618395-68-9
Product Name:
3-(7-(3-chlorophenyl)-5-(p-tolyl)-4,7-dihydro-[1,2,4]triazolo[1,5-a]pyrimidin-2-yl)propan-1-ol
Formula:
C21H21ClN4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 380.1403890 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.1403890 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 522 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
