61837-24-9
Product Name:
Benzamide, 5-[(2-hydroxyethyl)amino]-2,4-dinitro-
Formula:
C9H10N4O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 270.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 270.06003405 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 270.06003405 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 167 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 365 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
