618365-16-5
Product Name:
4-(benzofuran-2-carbonyl)-1-(2-(dimethylamino)ethyl)-3-hydroxy-5-(pyridin-4-yl)-1H-pyrrol-2(5H)-one
Formula:
C22H21N3O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 391.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 391.15320616 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 391.15320616 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 671 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
