61708-30-3
Product Name:
Benzoic acid, 5-chloro-2-[[2-methyl-3-(trifluoromethyl)phenyl]amino]-
Formula:
C15H11ClF3NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 329.70 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 329.0430408 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 329.0430408 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 405 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
