61698-94-0
Product Name:
1H-Indole-3-carboxylic acid, 1,1-diMethylethyl ester
Formula:
C13H15NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 217.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 217.110278721 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 217.110278721 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 42.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 270 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
