616209-68-8
Product Name:
(5E)-2-(4-tert-butylphenyl)-5-[(3,4-diethoxyphenyl)methylidene]-[1,3]thiazolo[3,2-b][1,2,4]triazol-6-one
Formula:
C25H27N3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 449.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 449.17731291 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 449.17731291 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 686 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
