616-54-6
Product Name:
Propanoic acid, 2-hydroxy-2-methyl-, 2-ethoxyethyl ester
Formula:
C8H16O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 176.21 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 176.10485899 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 176.10485899 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 142 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
