615271-78-8
Product Name:
ethyl 1-[9-methyl-4-oxo-3-[(Z)-[4-oxo-3-(oxolan-2-ylmethyl)-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-5-ylidene]methyl]pyrido[1,2-a]pyrimidin-2-yl]piperidine-4-carboxylate
Formula:
C26H30N4O5S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 542.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 542.16576242 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 542.16576242 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 149 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1180 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
