6148-18-1
Product Name:
5-[(4-chlorophenoxy)methyl]-3-[(4-methoxyphenyl)methyl]-1,2,4-oxadiazole
Formula:
C9H7ClN2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 178.62 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 178.0297759 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 178.0297759 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 25.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 152 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
