613652-04-3
Product Name:
2-(2-fluorophenyl)-5-(4-methylpiperazin-1-yl)-1,3-oxazole-4-carbonitrile
Formula:
C15H15FN4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 286.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 286.12298928 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 286.12298928 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 404 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
